Ekonomi

New York Borsası Fed Kararlarıyla Yükseliyor

New York Borsası, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikası kararlarını açıklayacağı haftanın ilk işlem gününe yükselişle başladı.

Açılışta Dow Jones endeksi 100 puanın üzerinde yükselişle yüzde 0,37 artışla 32.537,54 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 0,53 artışla 4.139,39 puana, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,85 artışla 12.750,47 puana yükseldi.

İsrail-Filistin çatışmasındaki gelişmeler piyasaların odağı olmaya devam ederken, borsalar Fed’in faiz kararı ve istihdam raporunun açıklanacağı haftanın ilk işlem gününe olumlu bir başlangıç ​​yaptı.

ABD’de beklentileri aşan bir dizi makroekonomik verinin ardından Fed’in Çarşamba günü açıklayacağı para politikası kararları yatırımcılar tarafından yakından takip edilecek.

Para piyasalarında fiyatlamalar bankanın bu hafta politika faizini sabit tutacağını kesinleştirirken analistler, karar metninde ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarında para politikasının gidişatına ilişkin ipuçlarının aranacağını belirtti.

Analistler, istihdam raporu başta olmak üzere bu hafta açıklanacak işgücü piyasası verilerinin de piyasalardaki fiyatlamalar üzerinde etkili olabileceğini belirtti.

Öte yandan ABD’de bilanço sezonu devam ederken analistler, Apple, Pfizer, Qualcomm ve Eli Lilly gibi büyük şirketlerin bu hafta açıklanacak mali sonuçlarının hisse senedi ve sektör bazlı volatiliteyi artırabileceğini belirtti.

Ülkede bugün açıklanan bilançolara göre, fast food devlerinden McDonald’s’ın gelirleri bu yılın üçüncü çeyreğinde fiyat artışlarının etkisiyle yüzde 14 arttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu