Ekonomi

Daha düşük doğalgaz faturası için yapılması gerekenler

Kazan bakım ustası Mehmet Aydınç, kombi ve kombilerin bakımları yapılırsa faturaların daha az düşeceğini vurgulayarak, daha az petek açmanın aksine faturaların artacağına dikkat çekti.

Kış aylarında zamanında yapılmayan kombi bakımı ve petek temizliği peteklerde kir ve pas birikmesine, konutun iyi ısıtılmamasına ve faturaların oldukça yüksek gelmesine neden olabilir. Ancak kombi ve petek kullanım önerilerine dikkat ederek bunun önüne geçmek mümkündür. Bu şekilde, boşa harcanan güç ve cebi yakan faturaların önüne geçilebilir.

“Kazan derecesi en az 25-30 olmalı”

Yaklaşık 60 yıldır kombi ustası olan Mehmet Aydınç, toplumda bilinenin aksine daha az petek açmanın faturaları düşürmediğini belirtti. Daha az petek yanması sonucu evin ısıtılamayacağını ve kombinin daha çok gaz tüketeceğini vurgulayan Aydınç, “Bazı vatandaşlar iki petek yaktığımızı söylüyor. Sadece 2 petek açıkken kombi çok yakıyor çünkü diğer odalar soğuk En az 3 petek açık olmalı Yatak odalarındaki petekler açık olmalı Açmaktan korkmamalılar Salondaki peteklerden birini açabilirler Kombinin sıcaklığı iyi olmalı En az 25-30 olur. Bu derecelerde kazan faturayı şişirmez” dedi.

“İki yılda bir bakımı yapılmalı”

Kombi ve petek bakımının yapılmaması faturalara etki edebileceğini kaydeden Aydınç, vatandaşların 2 yılda bir bakım yaptırması gerektiğini söyledi. Kombide toz birikmesi sonucu tüketimin artacağını belirten Aydınç, “Kombinin bakımı çok önemli. Kombi gövdesinde toz biriktiğinde yanmasını zorlaştırıyoruz. kombinin içi kırmızı yanıyor çok yanıyor demektir.Alev mavi yükselmelidir.Vatandaşların her yıl kombi bakımı yaptırmasına gerek yok.2 yılda bir yaptırsalar yeterli olur” dedi. . – ESKİŞEHİR

habervezirkopru.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu