Haber

Güney Kore’de bloke edilen cami inşaatının devamı için BM’den müdahale istendi

Güney Kore’de bir insan hakları grubu, Daegu’da inşaatı bloke edilen ve sokağa domuz kafası bırakılan cami inşaatının devam etmesi için Birleşmiş Milletler’e (BM) başvurdu.

Yerel makamların mahkeme kararlarını uygulamadaki eylemsizliğinden rahatsız olan bir insan hakları grubu, BM’nin din özgürlüğü özel raportöründen caminin inşaatına devam edilmesi için müdahale etmesini ve domuz başlarının derhal kaldırılması çağrısında bulunmasını istedi.

Cami şantiyesinin sokakta bulunan domuz kafalarının kaldırılması talebini Güney Koreli yetkililerin dikkate almaması üzerine BM’ye başvuru yapıldığı bildirildi.

BM yetkilisine gönderilen dilekçede, Güney Kore hükümeti ve yerel makamlardan “belirli bir din veya ırka dayalı her türlü ayrımcılığı alenen kınamaya, Daegu’daki tüm kamu görevlilerine dini tarafsızlık ve ırkçılık karşıtı eğitim sağlamaya” çağrıldı. ve tüm zararı telafi etmek için”.

İnşaata karşı çıkanların şantiyenin girişini kapattığı ve şantiyenin yakınına domuz kafası koyduğu belirtildi.

Dilekçeye göre, yerel yetkililer “özel olarak satın alınan ‘faydalı ürünler’ olan domuz kafalarını, mahalle sakinlerinin rızası olmadan çıkarma yetkileri olmadığını” söyledi.

Daegu şehrinde yapımı devam eden iki katlı caminin inşaatına 2020 yılında izin verildi. Bu alan daha önce cami olarak kullanılıyordu.

İnşaatın devam etmesi için mahkeme kararına rağmen mahalleli inşaatı engellemeye devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu