Ekonomi

Rus ve IAEA Heyetleri Zaporozhye NGS’nin Durumunu Tartıştı

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu ROSATOM Genel Müdürü Aleksey Likhaçev ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi ve beraberindeki heyetler Kaliningrad’a geldi.

Rusya Federasyonu Federal Çevre, Sanayi ve Nükleer Kontrol Kurumu (Rostekhnadzor) Lideri Alexander Trembitsky, Rus Silahlı Kuvvetleri Radyasyon, Kimyasal ve Biyolojik Savunma Kuvvetleri Lideri Igor Kirillov, Federal Ulusal Muhafız Teşkilatı Genel Müdürlüğü Saha Güvenliği Genel Müdürlüğü Vladimir Mashevskiy ve Rusya Dışişleri Bakanlığı Yayılma Önleme ve Kontrol Departmanı Başkan Yardımcısı Igor Vishnevetsky.

Toplantı, geçen yıl Rosatom, ilgili Rus kurumları ve IAEA Sekreterliği arasında düzenli görüş alışverişinde bulunulması kararının onaylanmasıyla gerçekleştirildi. Görüşmede, Zaporozhye NGS’de nükleer emniyet ve güvenlikle ilgili konular ele alındı. Taraflar, özellikle Rafael Grossi’nin 29 Mart’ta fabrikaya yaptığı ziyaretin sonuçlarından ve IAEA uzmanlarının fabrikadaki rotasyonundan bahsetti.

Son ziyaretinin ardından, IAEA Direktörü Rafael Grossi nükleer santralin Kasım 2022’de bombalanmasının sonuçlarını kişisel olarak değerlendirme fırsatı buldu. Olumlu haber olarak fabrikada yeni Rus dizel jeneratörlerinin ve modüler kazan dairelerinin hazır olduğunu belirtti.

Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev, IAEA Başkanı Grossi’ye Zaporozhye NGS’nin güvenli işletimini sağlamak için Rus tarafının attığı adımlar hakkında da bilgi verdi.

Toplantıya katılanlar Zaporozhye NGS’nin güvenliğinin sağlanmasına yönelik girişimleri değerlendirirken, Rus tarafının bu konudaki çalışmaları sürdürmeye hazır olduğu vurgulandı.

Görüşmede Rusya ile IAEA’nın ortasında kalan diğer alanlarda mevcut ve beklenen işbirliği konuları da ele alındı.

Taraflar temasları sürdürme konusunda mutabık kaldıklarını teyit ettiler.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

habertavsanli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu