Haber

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı göreve başlayınca cinayet oranları artıyor

İsrail medyası, aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in göreve gelmesinden bu yana cinayet oranının arttığını yazdı.

Haaretz gazetesinde yayınlanan haberde, Ben-Gvir’in Milli Güvenlik Bakanı olarak göreve geldiği 2023 yılının ilk 4 ayında işlenen suçların önceki yılların aynı dönemine göre iki kattan fazla arttığı belirtildi. .

Son 4 ayda 78 cinayetin, geçen yılın aynı döneminde ise 34 cinayetin işlendiğine dikkat çekilen haberde, ülkede cinayet suçlarının yıllık ortalamasının 230’u geçebileceği kaydedildi. mevcut verilerle.

Bu dönemde öldürülenlerden 60’ının Filistin kökenli İsrail vatandaşı olduğu belirtilirken, bunlardan 16’sının Yahudi, ikisinin de yabancı olduğu vurgulandı.

Haberde, geçen yılın ilk 4 ayında öldürülen 26 kişinin Filistin asıllı İsrail vatandaşı olduğu belirtilmişti.

Kadın cinayetlerinde artış yaşandığının vurgulandığı haberde, son 4 ayda 11 kadının öldürüldüğü bildirildi.

İsrail’de 2022 yılında toplam 104 cinayetin işlendiği açıklandı.

11 Kasım’da yapılan erken genel seçimleri kazanan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu başkanlığında kurulan sağcı koalisyon hükümeti, 29 Aralık’ta yapılan parlamento oturumunda güvenoyu aldı.

Netanyahu liderliğindeki aşırı dindar ve aşırı sağ partilerin oluşturduğu koalisyon, İsrail siyasi tarihindeki en sağcı koalisyon olarak biliniyor.

Aşırı sağcı Yahudi Gücü Partisi’nin başkanı Ben-Gvir, Ulusal Güvenlik Bakanı olarak polis teşkilatından sorumlu.

haberadilcevaz.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu